Od kilku lat bardzo popularny na polskim rynku motoryzacyjnym stał się długoterminowy wynajem aut. Działa on na podobnej zasadzie jak wypożyczalnie samochodowe, jednak swoiste „wypożyczenie” pojazdu trwa przez okres kilku lat. Ograniczeni jesteśmy limitem kilometrów, które przez ten czas możemy pokonać. Następnie auto wraca do właściciela, a my możemy otrzymać kolejne, jeżeli zdecydujemy się na podpisanie kolejnej umowy. Wynajem stał się popularny nie tylko wśród firm, ale też wśród osób prywatnych.

Wszystko sprowadza się tutaj do kwestii zysków i strat. Przedsiębiorca biorąc auto na wynajem długoterminowy ma z tego powodu różne korzyści. Między innymi taki wynajem nie obniża mu zdolności kredytowej, a prowadząc firmę jest bardzo ważne, by ta zdolność pozostała na jakimś konkretnym poziomie. Tak więc tutaj mamy pierwszą rzecz, która może się opłacać. Druga sprawa, to serwis pojazdów, ich naprawy, przeglądy i ubezpieczenie. Wynajem aut długoterminowy zakłada tutaj podobne działanie, jak przy wynajmie krótkim, czyli takim jaki świadczą nam wypożyczalnie aut. Otóż klient nie musi się tutaj martwić tym, że w aucie trzeba wymienić powiedzmy klocki hamulcowe czy olej, nie musi się interesować przeglądami technicznymi, ani ubezpieczeniem. Wszystko to zapewnia wynajmujący i podobnie jest przy długoterminowym odpowiedniku takiego wypożyczania pojazdów. Przedsiębiorca nie musi się więc martwić o stan floty swoich pojazdów, bo o to martwi się ich właściciel. Oczywiście w zamian za to trzeba opłacać odpowiednią składkę za auta, ale korzyści i tak są.

Jednak sprawdźmy, czy wynajem długoterminowy wciąż opłaca się dla klientów prywatnych. Tutaj trochę inaczej wygląda cała historia, ponieważ prywatny użytkownik samochodu ma nieco inne priorytety i sprawy na głowie. Na przykład nie musi się aż tak bardzo martwić o spadek zdolności kredytowej, dlatego również może wybrać chociażby leasing konsumencki. Wynajem aut długoterminowy jednak nadal ma się dobrze, problem jest tylko taki, że wciąż jest on bardzo mało popularny wśród osób fizycznych. Wszystkiemu winna jest słaba promocja, a także naciski salonów samochodowych i dealerów na to, by jednak auta były kupowane przez klientów na własność. Dzięki temu salon więcej zarabia, bo on jako podmiot wynajmu nie prowadzi, bierze tylko prowizję od sprzedaży auta. Natomiast w przypadku wynajmu wygląda to nieco inaczej i dlatego nikomu nie zależy, by wynajem długoterminowy aż tak bardzo rozpowszechniać. Jednak, jeżeli już dowiedzieliśmy się o tej usłudze, to nie pozostaje nic innego jak korzystać, bo jest ona mimo wszystko bardzo atrakcyjna i jest dobrym wyjściem z sytuacji, jeśli chcemy mieć nowy samochód.

Wynajem aut długoterminowy wśród przedsiębiorców popularny był od dawna. Natomiast wśród osób prywatnych spopularyzował się głównie dlatego, że pozwala na zdjęcie z naszych barków strachu u to, że nowe auto się nam zepsuje. Ludzie obawiają się tego głównie z tego powodu, że nowoczesne pojazdy mają w sobie mnóstwo elektroniki, modułów, kabli, komputerów i tak dalej. Mając natomiast serwis zapewniony przez wynajmującego, my możemy spać całkowicie spokojnie i po prostu cieszyć się z jazdy.

Sprawdź też:

https://www.getinfleet.pl/wynajem-auta.html