W szpitalach, a także w domach opieki dla seniorów często wykorzystywane są urządzenia, których zadaniem jest usprawnienie codziennej pracy. Dzięki nim pielęgniarz nie musi wkładać wiele wysiłku w czynności takie jak przenoszenie pacjenta, a ten z kolei nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego codziennymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Nie trudno zauważyć, że tego typu sprzęty stosowane są nie tylko w dużych i renomowanych placówkach medycznych. Znajdują one zastosowanie także w prywatnych mieszkaniach. Po takie rozwiązania z reguły sięgają osoby, które na własnej skórze przekonały się, jak trudna jest opieka nad starszą i niejednokrotnie chorą osobą. O ile początkowo czynności pielęgnacyjne nie przysparzają większych trudności, to gdy ma się świadomość, że jutro znów trzeba będzie je wykonać, to perspektywa ta sprawia, że już na samą myśl traci się siły. A te warto zachować i lepiej spożytkować, chociażby na to, by podtrzymywać na duchu osobę chorą, bo to ważny etap leczenia.

Najbardziej polecane przez rehabilitantów sprzęty, które można zastosować zarówno w mieszkaniach, jak i w szpitalach to podnośniki elektryczne. Ich oferta jest niezwykle bogata, a poszczególne modele odznaczają się różnymi funkcjami. Zasadniczą, a więc najważniejszą, jak sama nazwa wskazuje, jest podnoszenie pacjenta, a tym samym przenoszenie go z jednego miejsca w inne. Czynność ta jest pracochłonna, jeśli nie można skorzystać z pomocy nowoczesnej technologii, ale jeśli ma się do dyspozycji sprzęt, to nie odczuwa się żadnego dyskomfortu związanego z wykonywaniem tej czynności. Nie tylko opiekun może odetchnąć z ulgą, ale i osoba, która wymaga opieki. Urządzenie można zamontować do sufitu albo zakupić takie, które ma wmontowane kółka.

Nie trudno zauważyć na pierwszy rzut oka znaczącej różnicy między tymi dwoma modelami. Sufitowy wyposażony jest w specjalne mocowania, a więc wkręty i śruby, które trzeba zamontować do sufitu. Jest to urządzenie typowo stacjonarne. Sprzęt, który wyposażony jest w kółka, jest mobilny i można nim jeździć po mieszkaniu lub szpitalu, co ma bez wątpienia swoje plusy. Jeśli osoby, które mają być przenoszone, mają nadwagę, to podnośnik mobilny musi być stabilny i wykonany z wysokiej jakości materiałów. W przeciwnym razie zbyt duże obciążenie może go uszkodzić, a poza tym, co wydaje się istotniejsze, może sprawić, że ucierpi pacjent. W związku z tym nie należy zdawać się na ślepy los, tylko dokładnie zapoznać się z parametrami tych urządzeń, bo tylko wtedy ich użytkowanie jest pomocne.