W wielu krajach Unii Europejskiej obowiązują bardzo szczegółowe regulację dotyczące zasad wykonywania określonych zleceń związanych ze szczególnie niebezpiecznymi pracami. W przypadku wielu szczególnie niebezpiecznych zajęć bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa i przestrzegania określonych procedur pozwalających na bezpieczne i bezwypadkowe przeprowadzenie różnego rodzaju procesów. W wielu branżach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju niebezpieczne materiały.

W przypadku przewożenia paliw i substancji toksycznych firma realizująca konkretne zlecenia powinna wykazać się przestrzeganiem bardzo rygorystycznych przepisów i procedur obowiązujących na terenie danego kraju. W Niemczech bardzo istotna jest to certyfikacja SCC. Tego typu zaświadczenie można uzyskać odbywając specjalne szkolenie scc organizowane dla pracowników firm z określonych branż przemysłu.

Takie kwalifikacje wymagane są w wielu zawodach. Przydadzą się każdemu kto uczestniczy w tego typu procesach. Na terenie Niemiec oraz Belgii i Austrii takie zaświadczenia niezbędne są do wykonywania szczególnie niebezpiecznych zajęć. Zawsze jednak jeżeli chcemy podnieść nasze kwalifikacje zawodowe możemy rozważyć odbycie różnego rodzaju kursów i szkoleń. Czy to w Skandynawii, Austrii czy w Szwajcarii oraz wielu innych krajach unijnych wiele spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy jest regulowane określonym przepisami.

Zawsze jeżeli chcemy ubiegać się o pracę za granicą warto najpierw poznać regulacje prawne dotyczące branży w jakiej chcemy rozwinąć swoją działalność.  Jednocześnie jednak brak tego typu certyfikatów stanowi bardzo często wciąż jeszcze barierę nie do przeskoczenia dla polskich przedsiębiorców ubiegających się o zlecenia na terenie państw Unii. Aby uniknąć tego typu krępujących sytuacji powinniśmy zawczasu zadbać o wykwalifikowanych pracowników lub wysłać zatrudnione w swojej firmie osoby na szkolenie scc, które umożliwi im późniejszą pracę przy specjalnych zleceniach za granicą. Nawet jeżeli nie planujemy w danej chwili ekspansji na rynki europejskie warto zawczasu wyrobić sobie stosowne certyfikaty.